Znajdź Nas:

43 841 28 31
ogrodowystylzalecze@home.pl

Pon - Pt 8.00 - 16.00
Po godz. 16.00: +48 663 734 143

STRZECHA


strzecha1

 

Pokrycia dachowe ze strzechy są funkcjonalne, zdrowe, ekologiczne oraz spełniają funkcję estetyczną. Pokrycia dachowe wykonywane są trzciny jednorocznej, pozyskiwanej w okresie zimowym z jezior, bagnisk i terenów podmokłych oraz odpowiednio przygotowanej.

Trzcina przeznaczana na pokrycia dachowe pozyskiwana jest z zarośli trzciny pospolitej porastającej brzegi wód i mokradła sięgającej ok. 4-8 m długości. Materiał pozyskuje się w okresie zimowym. Przygotowanie trzciny do celów strzecharskich polega na usunięciu z niej zanieczyszczeń, liści i łodyg nie nadających się do pokrycia dachów (uszkodzonych, zbyt grubych) oraz spięcia jej w wiązki średnicy ok. 30 cm, długości ok. 1,5-1,7 m.

Zalety pokryć ze strzechy:

- trwałość od 50 do 70 lat (mniejszą żywotność mogą mieć elementy szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych np. okap, wgłębienia, cześci zacienione)
- dobre właściwości termoizolacyjne (w lecie zapewniają chłód, w zimie stanowią izolację od mrozu)
- szczelność (nie nasiąkają nawet podczas ulew czy roztopów)
- dobre właściwości akustyczne (wyciszają hałasu dobiegające z zewnątrz)
- estetyczny wygląd
- zabezpieczenie przeciwpożarowe (dachy pokrywane są specjalnymi środkami pozbawiającymi trzcinę palności

 

strzecha2

strzecha3

 

Pokrycie dachu strzechą jest pracą wyłącznie ręczną. Najważniejszym elementem tego procesu jest równomierne rozmieszczenie wiązek słomy, rozcięcie ich oraz ich ubicie w celu nadania kształtu. Słoma trzcinowa jest ciężka (metr kwadratowy waży ok. 60 kg) dlatego ważna jest wytrzymała konstrukcja dachowa. Trzcinę układa się na dachach spadku minimum 35°. ( nalepiej prezentuje się przy nachyleniu 52°, im bardziej pochyły dach tym trzcina prezentuje się lepiej oraz okres jej żywotności jest dłuższy). Słomę mocuję się do łat dachowych przy pomocy drutów rozpoczynając od okapu i układając w kierunku kelenicy, którą na koniec pokrywa się trzciną, wrzosem, darnią lub ceramiką. W ostatnim etapie prac dach impregnuje się środkiem zmniejszającym palność strzechy. Do zapobiegania ewentualnemu rozprzesztrzenianiu się ognia wymaga się, żeby budynek kryty strzechą znajdował się 24 m od innych zabudowań z pokryciami rozporzestrzeniającymi ogień lub 15 m od zabudowań z pokryciami nie rozprzestrzeniającymi ognia. Odległość budynku pokrytego strzechą od granicy działki min. 12 m, od granicy lasu 24 m.

 

strzecha4

strzecha5

strzecha6

DOPASOWUJEMY SIĘ DO TWOICH POTRZEB

Podoba Ci się altanka/domek, którego nie posiadamy w naszej ofercie? Proszę przesłać zdjęcie, a oczywiście w ramach naszych możliwości przedstawimy swoją ofertę, która może okazać się bardziej atrakcyjna.

43 841 28 31
Kontakt